недеља, 27. август 2017.

Ajvar od cepkanih paprika


Te prve godine kad sam se udala i moja i njegova mama nam spremile tonu ajvara, da se nečija ćerka ne muči i da nečiji sin ne pati jer nema maminog ajvara. Taj ajvar je stajao i stajao, i u jednom trenutku upitam gdina Đ. što neće da ga jede, je l' mu nešto fali, da l' ajvaru da l' njemu, svejedno. 

"Nije mi zanimljivo" kaže on. Ja se zablesim u njega, ne razumem šta ima zanimljivo a šta nezanimljivo u jedenju ajvara. 
"Znaš, Milica bi prve dve ture krila od nas po kući jer bi smo nas dvoje to smlatili za par dana, pa bi tek od treće ture moooožda nešto dočekalo Novu godinu. I tako bismo nas dvoje prevrnuli i stan, i ostavu i podrum tražeći tegle i onda kad ih nađemo umiremo od sreće i od smeha jer smo joj opet provalili štek". 
"Pa šta sad, da krijem hranu po kući da bi je ti tražio i onda ti bio merak da je jedeš?! Ma evo odmah!" 
Ipak se i taj ajvar na kraju pojeo. A sad mi često padne na pamet da stvarno nešto od hrane sakrijem, što od njega, što od sebe... 

Kod mojih u kući, inače, važi jedno pravilo: ajvar se pravi samo od pečenih paprika i tačka. Sve ostalo su pinđuri. Nema rasprave. 

Prošlogodišnji ajvar sam spremala 7 dana, kaže dragi da to u istoriji ajvara nikad nije trajalo duže, i nikako mu nije jasno kakva je to sreća njega strefila kada je oženio takvu ženu kojoj treba šest sati da ispeče samo 60 kg paprika i koja ne može da stigne i da skuva ajvar u istom danu! 

A zašto 7 dana? Zato što sam paprike pekla u nedelju, pa stigla da očistim samo četrvrtinu. Onda sutradan dođem s posla i očistim još jednu četvrtinu. Ustanovim da nema šanse da idem na posao i još i da čistim papriku i kuvam ajvar, pa paprike uredno očišćene a i one neočišćene zveknem u kese pa u zamrzivač. Operem vangle, kante i činije. Ignorišem ih sve do petka ujutro. Tad one neočišćene izvadim i ostavim da se odlede,  dođem s posla pa nastavim s čišćenjem. One ranije očišćene izvadim uveče. U subotu u 5 ujutro naložim vatricu na onom furunčetu na kojem sam pekla paprike i krenem s kuvanjem. Do popodne bile skuvane i u tegle spakovane dve ture ajvara. A ja se gotovo nisam ni umorila. 

Za 20 tegli od 750 g ajvara trebaće vam:
60 kg paprike kurtovke (ehehe, ti leskovčani ;) ) ili one što se zove slonovo uvo ili rog paprika
2-2,5 l ulja
soli i bibera po ukusu
1 mala glavica belog luka (domaćeg)
1 dl vinskog ili alkoholnog sirćeta
posebno:
za malo ljući ajvar dodati i 1 kg pečenih ljutih papričica
za ljut ajvar dodati više od 1 kg pečenih ljutih papričica :)

уторак, 22. август 2017.

Breskvice



Prvi put sam ih probala pre jedno petnaestak godina, gazdina žena, Slavonka poreklom, pravila ih pa poslala nama u kancelariju da se zasladimo. I znate kako je kad nešto probate prvi put i toliko vam se svidi taj ukus da posle toga mogu da vam ponude Breskvice od zlata, džaba kad su vam one prve zapečatile sudbinu. Tražila sam recept od nje par puta i onda digla ruke. Pravila ih po nekim drugim receptima i nije išlo nikako. Mislim, budu one lepe, dobre, ukusne, ali nije to taj ukus koji tražim, sve mi nešto s filom nije bilo kako treba. I onda naravno, naletim na Pomoravkine Breskvice,  čim sam pročitala sastojke za fil znala sam da je to to! 

Breskvice s uljem

Breskvice su jednostavan, tradicionalan kolač, prelepog izgleda a i divnog ukusa. Kao i za sve starinske kolače tako i za ovaj nije potrebno nešto puno namirnica, a naročito ne onih skupih. Obično testo pravim s mašću (na kraju recepta ću navesti i te mere) ali mi je i ovo po Zokinom receptu, sa uljem, odlično. Jedino sam malo povećala količinu brašna, valjda su jaja koja koristim večito veća on onih kanadskih ;) pa mi uvek zafali tih pedesetak grama brašna. A pravila sam ih do sad bar jedno trideset puta! 


Breskvice (testo s mašću)

Potrebno je za testo (Pomoravkin recept):
3 jajeta srednje veličine
180 g kristal šećera
225 ml ulja
3 kašike mleka
1 pakovanje vanil šećera
1 pakovanje praška za pecivo
500 g brašna

Fil:
mrvice od kolača
oko pola tegle pekmeza od šljiva, dakle oko 350 g
ruma oho-ho jer jedino tako valja, ako stavljate ekstrakt ruma vodite računa o količini

i još:
žuta i crvena boja za kolače ili ekstrat maline i kruške
kristal šećer
papirni ubrusi

субота, 19. август 2017.

Crnogorski kačamak

Još pre par meseci, u stvari još ozimus, gdin Đ je upitao našu komšinicu teta Mirku, rođenu Crnogorku, zna li da napravi kačamak. Onaj crnogorski. Ostao ga željan otkako mu je baba umrla. Ih! - odgovori ona, al' samo da dobijem ono brašno i sir i odmah ću da ti pravim! Prošlo, eto, toliko meseci, ja gdinu Đ strogo zabranila pominjanje kačamaka, gde će žena bolesna da mu se mlati s kuvanjem, ali jednog petka uveče pozovu nas ona i čika Milija na kaficu, teta Mirka izašla iz bolnice samo za vikend pa u ponedeljak da se vrati. Ja se malo zadržala, pa stigla. Ulazim u kuhinju/dnevnu sobu a njih troje sede za stolom i smeju se. Ranku brk poigrava. Kaže, teta Mirka pravi kačamak, samo za njega. Na ringli već lončić s vodom, vri. Ja glasno konstatujem da ni jedno nije normalo pa zabodem nos u lonac da vidim kako to ide, kad tamo... 

"Teta Mirka, ovo ovako neće da može, ne kuva se to tako, jeste l' vi to kuvali ranije?" - ona zamalo u nesvest ne pade od smeha. Kaže, ništa ti ne brini, videćeš...

Potrebno je za 3-4 osobe:
1 l vode
2 kašičice soli
300 g belog kukuruznog brašna, krupno mlevenog, po pe-es-u bi trebalo ono "s kamena", iz vodenice...
1 kašika masti
200-300 g dobrog, masnog, crnogorskog sira

четвртак, 17. август 2017.

Ljutenica

Pre par godina zatražih recept za ljutenicu od svoje svekrve, ona ga izdiktira, ja napravim, dragi proba i kaže - Nije ljuto! E ja ga onda zaljutim! Te ajvar mu nije dovoljno ljut, te pasulj nije dovoljno ljut, a onda i ljutenica nije dovoljno ljuta... izgleda da u našoj kući samo domaćica ljuta. Ma preljuta!!! 


Potrebno je:
1 kg crvene paprike, što mesnatije
1/2 kg ljutih crvenih papričica, onih dugačkih  (naravno da može i manje, ali ne preporučujem i
više!)
1/2 kg šargarepe
1,5 dl ulja
5 čenova belog luka
2 lista lovora
so i biber po ukusu
5 kašika sirćeta /vinsko ili obično alkoholno

понедељак, 14. август 2017.

Pahuljica kolač

A-pso-lu-tno božanstven! I ime mu savršeno odgovara, tako nežan i vazdušast. Inače bi ovo trebala da bude torta, peče se jedna kora u plehu prečnika 24 cm pa se iseče tako da se dobiju dve ili tri kore, već po želji i filuju se. Meni je nekako draži kolač, dobije se veća ali tanja kora ali zato filaaaaa oho-ho! 

Potrebno je za koru:
6 belanaca
150 g smedjeg šećera
150 g mlevenih oraha
150 g kokosovog brašna (voditi računa da nije ono kruuuupno mleveno već finije)
1 pakovanje (10 g) praška za pecivo

Fil:
7 žumanaca
6,5 dl mleka
120 g smedjeg šećera
120 g brašna
150 g maslaca

Za prelivanje kore:
1 dl mleka

Za posipanje kolača:
50 g kokosa

четвртак, 10. август 2017.

Mediteraneo pužići

Meni je prva asocijacija na Mediteran film "Mediteraneo" ☺☺☺ još od onog prvog puta kad sam ga gledala. Ako imate priliku, obavezno ga pogledajte, apsolutno neodoljiv! I tako su ovi pužići, umesto imena Mediteranski, dobili malo drugačiji naziv. 

Pravljeni su sa kupovnim lisnatim testom i ništa im ne fali! Nekad treba ugoditi i sebi i učiniti život lakšim, ovo kod mene ne važi samo kad je u pitanju Rozen torta, u svim ostalim slučajevima može da se desi da nekad, u nekom trenutku, uhvatim krivinu pa preprečim do cilja. 

U ovom receptu ne mogu vam dati savršeno tačne mere, sve zavisi od vaše lične inspiracije i od toga da li neki od sastojaka volite više ili manje, ali otprilike, to bi bilo to:

Potrebno je za 4 osobe:
1 pakovanje od 500 grama gotovog lisnatog testa
2-3 kašike maslinovog ulja
malo sušenog paradajza, količina koliko ko voli, može onaj klot a može i onaj iz ulja
oko 200-250 g feta sira
malo svežeg, iscepkanog bosiljka
origano
jedno jaje
malo rendanog parmezana


понедељак, 7. август 2017.

Tiganopsomo / Grčki hleb-pita sa sirom iz tiganja

Priznajem da sam naučila da razvlačim kore tek ove zime. I od tad sam ih se narazvlačila, kao sumanuta sam pravila pite i pitice i svakojake pituljice, svaki put skoro neverujući da su te kore mojih ruku delo! Ovu pitu/hleb sam pravila mnogo pre toga jer ona ne zahteva tanko razvučene (ili kako ih u nekim krajevima zovu "vučene" ili "sukane") kore već je dovoljno da budu samo što tanje rasklagijane. Dakle, pita koja je idealna za početnike. 

Druga stvar koja je važna je da se ova pita/hleb peče u tiganju. Zato se i zove Tiganopsomo (hleb iz tiganja) a ne Rernapsomo (hleb iz rerne) :). Doduše grčki mi nije jača strana, ali nije valjda da mi ne verujete?! A ako nećete da ga pečete u tiganju već tvrdoglavo odlučite da ga pečete u rerni, lišićete sebe pravog ukusa ovog divnog hleba/pite. Recept sam inače bezobrazno prisvojila od drage Tone sa bloga Ručak kod Mucike. I pravila ga već dva miliona puta!

Potrebno je za testo:
250-270 g brašna
1 kašičica soli
1 kašika maslinovog ulja
125 ml mlake vode
5 g (pola kesice) suvog kvasca

Fil:
200-250 g dobrog feta sira
100 g trapista, edamera ili nekog drugog sira koji se lepo topi
2-3 kašike maslinovog ulja
1 kašičica origana
1 kašičica sveže mlevenog crnog bibera

Za pečenje:
veći tiganj
2 kašike maslinovog ulja

субота, 5. август 2017.

Zapečene breskve sa začinima

Još jedna poslastica s breskvama i još jedno malo slatko zadovljstvo. Pardon, veliko zadovoljstvo! Beskrajno jednostavno da se napravi, jedino što je potrebno je da ignorišete  +41 u najavi i uključite rernu na jedno pola sata, pa posle toga ko živ ko pečen! 

Potrebno je za dve osobe:
3 lepe, krupne, zrele breskve
3 kašičice šećera
1/2 kašičice cimeta
1/2 kašičice đumbira u prahu
dobar prstohvat sveže mlevenog bibera
malo maslaca

уторак, 1. август 2017.

Kolač sa šljivama

Originalan naziv ovog kolača je Kolač sa ukusom knedli pa tu onda nastane zabuna i očekuje se da ima potpuno isti ukus kao knedle sa šljivama. Ja bih pre rekla da njegov ukus podseća na ukus knedli, ipak su knedle samo jedne. Ovo je jedna brza i jednostavna poslastica, toliko jednostavna da je i početnici u kuvanju naprave bez ikakvog problema. Još nisam naišla na nekog ko je ovo probao a da mu se kolač, u najmanju ruku, nije svideo. Recept sam malo modifikovala kako bih dobila ukus i strukturu kolača koji mi se svidjaju.

Potrebno je za testo:
1 l mleka
16 kašika šećera
8 kašika griza
7 kašika instant pire krompira
70 g maslaca
1 jaje

Za fil:
1 kg šljiva
3 kašike šećera
1 pakovanje vanil šećera
5 g mlevenog govedjeg želatina (to je otprilike 1/2 kesice)

Za posipanje:
200 g prezle
30-tak grama maslaca
1 pakovanje vanil šećera