Kraljevski namaz nije iz Kraljeva ali zaslužuje kraljevsko ime! Recept je sa bloga
kraljice bezmesne kuhinje Gage u čijim receptima svim čulima uživaju i oni koji ručak ne mogu da zamisle bez komadine mesa u tanjiru. Evo gdin Dj. je dokaz za to!
Humus možete kupiti u gotovo svakoj bio radnji ali sigurna sam da ni jedan ne može biti ukusan kao onaj iz vaše kuhinje. Nije to neka nauka, neće vam oduzeti ni puno vremena a i malo putovanje Bliskim istokom neće škoditi.
Ja nikako ne mogu da se otmem utisku da humus strahovito liči na Papulu, starinsko jelo od belog pasulja koji se dobro skuvan ispasira, začini i prelije mašću s belim lukom. Priča se da je ovo bilo Karadjordjevo omiljeno jelo. Ne kažem da su kuvari s Bliskog istoka kopirali srpsku kuhinju već pre da smo tu gde jesmo, na raskršćima levih i desnih, gornjih i donjih, upijali i dobre i loše stvari pa postali taki kaki jesmo. Pa smo taki umesto leblebija koje nam baš i ne radjaju bogzna koliko, upotrebili beli pasulj koji je mogao da raste uz svaki struk kukuruza a umesto maslinovog ulja koristili mast, a i šta bi drugo. Ulje se koristilo samo u postu. (Ako grešim, pardonirajte, to je samo moje mišljenje) I tako... kao i inače, ja se raspisala a recepta nigde. Ta papula će morati da sačeka da preživimo još i ovaj slavski vikend (bogu hvala tri Sveta Jovana u dva dana kod dragih prijatelja) pa ćemo onda da udarimo po bezmesju!
A da bi napravili dobar humus, treba nam dobra tahini pasta, iz domaće radinosti naravno. Već sam pisala kako je pravim tamo na
receptu za Tahini praline ali evo da utvrdimo gradivo!
Za tahini pastu:
200 g susama
par kašika maslinovog ulja
soli po ukusu
Za humus:
200 g leblebija/odvojiti malo sa strane za dekoraciju
2-3 kašike tahini paste
po ukusu soli, bibera i kumina
malo tople vode u kojoj su se kuvale leblebije
sok od 1/2 limuna, a može i više
Za kraljevski preliv:
4-5 kašika maslinovog ulja
2 čena belog luka
1 kašičica aleve paprike
što više seckanog peršuna!